Koncerty

www.cantusorgani.wok-wolow.pl

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej Cantus Organi jest organizowany w kościele pw. św. Wawrzyńca nieprzerwanie od 2001 roku. W tym wyjątkowym wydarzeniu udział biorą artyści z całego świata, którzy wraz z uczestnikami oraz organizatorami pielęgnują muzyczną tradycję Europy.

O unikalność festiwalu świadczy także instrument, na którym wykonawcy prezentują dzieła mistrzów. Organy kościoła św. Wawrzyńca to instrument unikatowy. Dzieło mistrza A. H. Caspariniego jest jednym z nielicznych i niemal w pełni oryginalnie zachowanych instrumentów w skali Europy. Bogato zdobiona oprawa (prospekt) pochodzi z XVIII wieku. Zachowało się wiele autentycznych piszczałek oraz elementów wewnątrz organów, co niewątpliwie wpływa na niezwykłe szlachetne brzmienie instrumentu.

Każdego roku przełom września i października jest czasem, gdy kościół pw. św. Wawrzyńca wypełniają nie tylko licznie zgromadzeni mieszkańcy, ale także goście przybyli z różnych zakątków Polski, a niejednokrotnie także z zagranicy. Wszyscy spotykają się w jednym celu; aby przez pięć kolejnych niedziel zagłębić się w muzyce, która od wieków tworzy muzyczną tradycję i definiuje europejską kulturę.