• Msze święte i nabożeństwa na żywo

Pragniemy zaprosić was Drodzy Parafianie, którzy z wiadomych powodów nie możecie uczestniczyć bezpośrednio w liturgii naszej parafii, do oglądania mszy świętych i nabożeństw na żywo na naszym kanale You Tube. Wystarczy kliknąć z prawej strony link: msze na żywo.

Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów

Dyrektorium o pobożności ludowej i liturgii

(wybrane fragmenty)

Adoracja Chrystusa ukrzyżowanego

127. Okres Wielkiego Postu kończy się wraz z rozpoczęciem Triduum Paschalnego, tzn. z odprawieniem Mszy Wieczerzy Pańskiej. W Triduum Paschalnym Wielki Piątek, poświęcony celebracji męki Pańskiej, jest dniem najstosowniejszym do Adoracji krzyża świętego.

Pobożność ludowa lubi jednak antycypować kultyczne uwielbienie krzyża. W czasie bowiem całego Wielkiego Postu każdy piątek, poczynając od najstarszej tradycji chrześcijańskiej, jest dniem wspominania męki Chrystusa, a wierni w swej pobożności chętnie kierują uwagę na tajemnicę krzyża.

Zachęcamy wiernych do modlitwy i czynów miłosierdzia

W Wielki Czwartek do gestów miłosierdzia wobec drugiego człowieka; do przeczytania w rodzinach fragmentu Ewangelii o ustanowieniu Eucharystii i modlitwie za swoich duszpasterzy; podziękujemy także wiernych za modlitwy w ramach Margaretek i Dwunastek;

W Wielki Piątek do zdjęcia krzyża ze ścian mieszkań, odprawienia Drogi Krzyżowej i oddania czci temu krzyżowi w odpowiedni sposób;

W Wielką Sobotę ze względu na brak święcenia pokarmów – do wzajemnego błogosławienia, niech rodzice uczynią znak krzyża na czołach dzieci, niech ten sam gest uczynią wobec siebie małżonkowie i wszyscy domownicy; wieczorem w swoich rodzinach niech wspólnie odmówią wyznanie wiary, tak jak w niedzielę podczas Mszy św. a wypowiadając słowa i zmartwychwstał dnia trzeciego, jak oznajmia Pismo, należy zatrzymać się na chwilę ciszy, rozważając tę prawdę, która stanowi centrum naszego chrześcijańskiego życia;

W Niedzielę Zmartwychwstania do wspólnej modlitwy - przed śniadaniem niech wszyscy domownicy staną do modlitwy, błogosławiąc pokarmy, które znajdą się na stole, zgodnie z tekstem który znajduje się do pobrania na stronie internetowej archidiecezji Pamiętajmy, aby modlitwę błogosławieństwa pokarmów na wielkanocny stół, udostępnić wiernym np.: na stronach internetowych parafii.

Błogosławieństwo stołu

przed uroczystym posiłkiem

w niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego

(na podstawie: „Obrzędy błogosławieństw dostosowane do zwyczajów diecezji polskich”, tom 2, Katowice 2001, numery 1347-1350)

Ojciec rodziny lub przewodniczący zapala świecę umieszczoną na stole i mówi:

• Przyznanie specjalnych odpustów - Dekret Apostolski

Dekret Penitencjarii Apostolskiej

odnośnie do przyznania specjalnych odpustów

dla wiernych w obecnej sytuacji pandemii

PENITENCJARIA APOSTOLSKA

DEKRET

Wiernym dotkniętym chorobą zakaźną spowodowaną Covid-19, powszechnie znaną jako koronawirus, a także pracownikom służby zdrowia, członkom rodzin i wszystkim tym, którzy w jakimkolwiek charakterze, także poprzez modlitwę, opiekują się nimi, udziela się daru specjalnych odpustów.

„Weselcie się nadzieją! W ucisku bądźcie cierpliwi, w modlitwie – wytrwali” (Rz 12, 12). Słowa napisane przez św. Pawła do Kościoła w Rzymie rozbrzmiewają w całej historii Kościoła i ukierunkowują myśli wiernych w obliczu wszelkich cierpień, chorób i nieszczęść.